czwartek, 21 maja 2009

Czas na nowy statyw

Niespełna miesiąc temu zakupiłem na Allegro statyw fotograficzny za 60zł (model SRX CT 230). Pomimo, że ostrzegano mnie, że za taką cenę nie powinienem liczyć na jakość to jednak się zdecydowałem. Zrobiłem to z dwóch powodów. Statyw miał dwuletnią gwarancję, ponadto sądziłem, że jeśli sprzęt się szanuje to służy on właścicielowi długo (choć trochę obawiałem się stabilności). Niestety niedługo potem, zaledwie po paru sesjach fotograficznych głowica statywu zaczęła się chybotać, nie mogąc utrzyma aparatu w żądanej pozycji, a je nie mogąc uzyskać żądanej ostrości zdjęć.

Wysłałem maila do sklepu w którym owo cudo kupiłem opisując problem. Po dwóch dniach odpisali, że jeśli sprzęt nie ma widocznych uszkodzeń mechanicznych mogę go reklamować. Spokojny wziąłem statyw na ostatnia sesję przed reklamacją i gdy po paru zdjęciach obniżyłem korbką kolumnę centralną głowica odpadła! No cóż to już typowe uszkodzenie mechaniczne.

Teraz szukam nowego statywu. Zamierzam wydać na niego prawie dziesięć razy więcej niż za pierwszym razem czyli do 500 zł. Szukany statyw powinien mieć możliwość wymiany samej głowicy jak i samych nóżek (może kiedyś będzie mnie stać poszaleć ;) Powinien wytrzymać obciążenie powyżej 2,5 kg i powinien być jak najwyższy.

Zwróciłem uwagę na model Slik Pro 500 DX. Szukając opinii o nim w internecie zdziwiła mnie rozbieżność parametrów technicznych podawanych do tego modelu, raz jest to obciążenie 5 kg innym razem do 6 kg a jeszcze inne sklepy podają że nawet do 11 kg (!?). Jak na razie mój sprzęt, który będzie zamocowany na głowicy waży niespełna ponad 1 kg, jednak nie wykluczam, że będzie zamocowane inne body z np. długim obiektywem, więc wolę się przygotować na przyszłość, a statyw w założeniu ma służyć lata.

Opinie na temat statywów Slik są pozytywne. Przede wszystkim ceniona jest stabilność, którą spora cześć osób była zaskoczona, a wadą jest waga statywów (choć wiadomo, że cięższe statywy teoretycznie powinny być stabilniejsze), jak również nie najlepsze wykończenie głowicy a dokładniej plastiki przy szybko złączce. Statywy tej firmy porównywane są do marki Manfrotto które są lżejsze, tańsze i podobno ciut gorsze (mniej stabilne). Choć panują też opinie że Slik to statywy drugoligowe. A wy jakie macie doświadczenia ze swoimi statywami, co używacie, co polecacie?

3 komentarze:

 1. Przyłączam się do pytania autora!
  Miałem również statyw "allegrowy" za ok 70zł. Wytrzymał - hoho - prawie rok. Po czym odpadła mu noga, tuż przed ważną sesją foto. Na szczęście na miejscu był kolega, który przypadkiem miał zapasowy statyw w bagażniku. Teraz jego statyw przebywa w moim bagażniku, a ja rozmyślam nad jakimś Slikiem do 400zł :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja mam: GoldPhoto yh324c - podróbka Manfrotto
  i głowicę Benro HD-18 3D. Wszystko działa nic się nie rozlatuje... Sprawdzone w boju. Nie kupujcie głowic GoldPhoto... to akurat jest tragedia, natomiast statyw jak najbardziej, jeżeli wziąc oczywiście stosunek jakości do ceny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Także mam statyw GoldPhoto yh324c i jestem z niego zadowolony.
  Jest duży (po całkowitym rozłożenia dla mnie trochę za duży) i stabilny. Ma możliwość rozłożenia nóg do poziomu, odwracać kolumnę góra-dół (dla zdjęć tuż przy ziemi).
  Nie testowałem go w trudnych warunkach terenowych, więc nie mogę wypowiedzieć się na temat jego wytrzymałości.

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy