Podoba mi się to zdjęcie. Można powiedzieć, że jest kuszące, ale z drugiej strony subtelne. Jest to zestawienie martwej natury z żywym organizmem. Zdjęcie jest ciekawe tematyczne bowiem można snuć wiele interpretacji na jego temat.
sobota, 31 maja 2008
Światło, Nauka i Magia
Zastanawiasz się zapewne skąd wzięły się te promienie wokoło książki, przypominające ruch jakiejś wstążki. To zdjęcie powstało dzięki technice zwanej malowanie światłem. Cały myk polega na tym, że nastawiamy długo czas naświetlania, i świecimy latarką, laserem bądź czymś innym świecącym wokoło książki. Matryca rejestruje przemieszczanie świecącego się punktu z czego powstaje świecąca wstęga.
3 plany
Na tym zdjęciu możemy wyróżnić trzy plany. Zazwyczaj w fotografii pierwszy plan powinien być najważniejszy. Powinien skupiać uwagę widza. Jednak ktoś mądry kiedyś napisał, że zasady trzeba łamać, a efekt tego widać na tym zdjęciu. Pierwszy plan stanowi mężczyzna który jest niewyraźny bowiem fotograf skupił się na ostrej karuzeli w tle, trzeci plan stanowi natomiast lecący samolot. Odwrócenie kolejności planów spowodowało ciekawe niestandardowe ujęcie.
Po prostu wieża
Gdy widzę takie zdjęcia zastanawiam się zawsze czy w kadrze nie ma zbyt dużo wolnego miejsca, czy ta prostota na zdjęciu nie jest tandetna? Pewnie bym tak pomyślał i o tym zdjęciu gdyby, nie to że jest mały detal, mała chmurka dodająca smaczku zdjęciu. Jeszcze wrócę słowem do tych co mówią, im mniej widzisz tym więcej się domyślasz i tym bardziej jesteś ciekaw, co powoduje że zatrzymujesz się przy danym zdjęciu. Wrócę żeby zapytać co wy o tym myślicie - prostota lepsza?
czwartek, 29 maja 2008
Medytujący mnichowie
To zdjęcie ma w sobie niesamowity, niebagatelny klimat. Jest na nim troje mnichów medytujących w spokoju pod drzewem na kamieniach. Widać, że jest to gęste drzewo, zapewne gęsty las. Jednak przez liście drzew przebijają się promienie słońca. Zastanawiam się tylko jak udało się zrobić zdjęcie o tak doskonałych kolorach? Ciężko w takich warunkach dobrze zmierzyć światło i właściwie dobrać przysłonę i czas naświetlania. Może to efekt działania filtru polaryzacyjnego?
[Nikon D200; czas: (1/125); f/4; ogniskowa 17 mm; ISO 250]
[Nikon D200; czas: (1/125); f/4; ogniskowa 17 mm; ISO 250]
Płonące drzewo
Podoba mi się to zdjęcie. Po pierwsze uwielbiam nocne zdjęcia, a po drugie uwielbiam na zdjęciu ruch. Tutaj mam te dwa elementy, choć ruchu tak naprawdę trzeba się domyślić. O ruchu świadczy pozioma linia na wysokości 1/3 zdjęcia patrząc od dołu, zapewne to przejeżdżające samochody. Z prawej strony widać coś w rodzaju promieni gwiazdy. To jest nic innego jak lampa, a takie promienie zostały uzyskane przymykając przysłonę obiektywu aparatu tak bardzo, jak to tylko możliwe.
środa, 28 maja 2008
Hipnotyczna zupa groszkowa
Podoba mi się kompozycja tego zdjęcia. Autor nazwał je "hipnotyczna zupa groszkowa". Nic dziwnego bowiem, na powierzchni owej zupy wykonał spirale zapewne ze śmietany a w centrum spirali położył groszek, który chyba miał sugerować z czego ta zupa jest, choć mogła to być przecież zwykła ozdoba nie mająca nic wspólnego ze smakiem. Miseczka z zupą stoi na okrągłym talerzu który niejako dopełnia spiralę. Kolorystykę zaś dopełnia nieostra zielona łyżka. Oczywiście widać na zdjęciu małą głębię ostrości wymierzoną w groszek. Kolorystyka nie jest "bogata", ale nie o to tu chodzi zastosowanie tylko dwóch kolorów nie rozprasza oglądającego, fotografia jest prosta, ale nie można powiedzieć o niej, że jest "surowa". Na pewno jest prosta w odczycie i chyba właśnie o to chodziło...
wtorek, 27 maja 2008
Pierwsze promienie słońca
Podobają mi się takie zdjęcia, na których widać spowite mgłą góry, mosty czy fragmenty miast. Niestety w Polsce nie ma chyba na tyle wysokich budynków z których można by zrobić takie zdjęcia, choć mogę się mylić. Teraz przychodzi mi do głowy, czy to nie kwestia mgły jest ważna. Powinna być bardzo gęsta a drugim warunkiem jest aby wystawało coś sponad mgły. Ciężkie zadanie ... u nas jest raczej mgła w postaci "szarego mleka" rozlanego wszędzie dookoła, a jeśli już mgła unosi się gdzieś to nad łąkami i to niewiele nad nimi. Muszę poobserwować więcej, może kiedyś uda mi się ustrzelić podobnego typu fotkę.
Fala
Fala na tle zachodzącego słońca. Zachód słońca na zdjęcia kojarzy nam się na zdjęciach ze stoickim spokojem. Szkoda, że na tym zdjęciu prawie wcale nie widać zachodu słońca, bowiem to zdjęcie przełamałoby pewien stereotyp myślenia o zachodach słońca (przynajmniej mój ; )) Myślę o wakacjach nad morzem, chciałbym spróbować zrobić podobne zdjęcie, ciekawe czy mi się uda? Wystarczy chyba teleobiektyw, no nie? A może nawet nie, ma ktoś doświadczenia w zdjęciach podobnego typu?
poniedziałek, 26 maja 2008
Po-łowy
Fantastyczny przykład panoramowania. Zazwyczaj panoramowanie kojarzy mi się z samochodami, szczególnie rajdowymi. W tym przypadku tłem jest woda, a obiektem ptak łowiący ryby. Na zdjęciu został uchwycony gdy zanurzył dziób by złowić coś smacznego. Zanurzony dziób stworzył na tafli wody rysę, która nadaje dynamizm na zdjęciu.
Zakręceni
Podoba mi się motyw wykorzystany na tym zdjęciu czyli kręcącej się karuzeli. Jednak to zdjęcie spróbowałbym zrobić na dłuższym czasie aby było większe wrażenie ruchu. Choć z drugiej strony gdy przyjrzymy się uważniej, na górze zdjęcia doskonale widać, jak osoby siedzące w karuzeli poruszają się razem z nią, gdy spojrzymy na dół zdjęcia widzimy bardziej statyczne postacie.
niedziela, 25 maja 2008
W ciemnym lesie
Fajny pomysł na zdjęcie. Wystarczyło pójść w jasną noc do lasu, parku etc. zaświecić latarkę i pstryknąć zdjęcie. W ogóle noc i latarka to bardzo fajne połączenie. Można pobawić się w technikę zwaną malowaniem światłem. Ale powróćmy do zdjęcia, wydaje mi się, że byłoby ciut fajniejsze gdyby człowiek z latarką wszedł głębiej do lasu, wówczas większa część zdjęcia byłaby zaciemniona co stworzyłoby naturalną ramkę, ale wówczas czy nie wydawałby się nam za daleko? A może właśnie to chcielibyśmy pokazać? Hm...
Janneke
Portret zrobiony z "żabiej perspektywy" zawsze będzie się wyróżniał. Na tym zdjęciu tego nie widać, ale moc "żabiej perspektywy" została poważnie osłabiona. Przede wszystkim dziewczynka jest niewysoka, ale nawet to nie ma znaczenia, bowiem leży. Dziewczynka została idealnie wyostrzona, na pierwszym planie widać nieostre kwiaty, i dobrze to nie one są najważniejsze na zdjęciu. Fajne tło, bowiem widać dużo nieba i zaledwie trochę zieleni po lewej stronie, co również jest dobre ponieważ dziewczynka przechyla głowę na prawo. Gdyby przechylała na lewo, być może z prawej strony zdjęci byłoby za dużo powietrza. Nic dodać nic ująć bardzo fajna kompozycja :)
Błogosławieństwo
Jest to jedna z lepszych fotografii ślubnych jakie widziałem! Czarno biała, z okien wpadają snopy światła, a za moment tych dwoje ludzi powie sobie ceremonialne tak. Trochę tajemnicze, intrygujące, czuć, że opowiada jakąś historię. Zastanawiam się, jak wyglądają prace innych fotografów z tego kościoła. A może nawet godzina była odpowiednio zgrana, tak aby słońce wpadało przez okna?
Idąc po torze
Pomimo, że nie raz widziałem tory kolejowe i wiem, że meta jest gładką powierzchnią od której można coś odbić, nigdy nie wpadłem na połączenie tych dwóch rzeczy! Za tym zdjęciem przemawia także symetria, perspektywa i również asymetria. Zastanawiam się tylko dlaczego autor zdjęcia obciął bohaterce głowę
Kwiaty
Ta fotografia łączy w sobie wiele technik fotograficznych, choć nie przeczę, że mogę się mylić, aczkolwiek oceńcie to sami. Po pierwsze wygląda jakby została zrobiona w studiu fotograficznym. Po drugie wykorzystuje odbicie od wody. Na studio wskazuje fakt, że kwiat nie jest poruszony co w plenerze trudno uzyskać aczkolwiek nie jest to niemożliwe. Czas, który można odczytać w danych EXIF, wskazuje na 1/200 sekundy. Zastanawiam się więc skąd tak dobrze oświetlone kwiaty a reszta w ciemności - jakiś rodzaj lampy błyskowej?
Kosmiczna butelka
Na środku zdjęcia stoi butelka, a dookoła niej wije się stróżka światła niczym kręcone schody na wysoką wieżę. Przy pracy nad tym zdjęciem nie miała miejsca żadna manipulacja w programach graficznych ani innego rodzaju obróbka cyfrowa.Są to tylko i wyłącznie efekty zastosowania prostego sposobu fotografowania - "malowania światłem". Może nie takiego prostego, ale nie najtrudniejszego do osiągnięcia.
1) Czy twój aparat to zrobi?
Po pierwsze, aby zrobić takie zdjęcie w aparacie musisz mieć możliwość otwarcia czasu migawki w czasie B/Bulb lub T (sprawdź w manualnych ustawieniach bądź instrukcji obsługi).
2) Przyda się wężyk spustowy z blokadą bądź druga osoba która będzie trzymała wciśnięty spust migawki, bowiem to zdjęcie wymaga długiego czasu naświetlania.
3) Statyw tylko ułatwi życie
4) Latarka, zapałka, świecąca dioda bądź inne niewielkie źródło światła.
5) Ciemnia bądź efekt, żeby tło pola widzenia aparatu było czarno, do czego można wykorzystać kawałek czarnego materiału w formie kurtyny, albo czarne kartony etc.
Po wykadrowaniu takiego zdjęcia wystarczy w dowolny sposób obrysować fotografowany obiekt prowadząc źródło światła wokół krawędzi przedmiotu oraz po innych wybranych miejscach - to już zależy tylko od pomysłu i fantazji autora zdjęć.
1) Czy twój aparat to zrobi?
Po pierwsze, aby zrobić takie zdjęcie w aparacie musisz mieć możliwość otwarcia czasu migawki w czasie B/Bulb lub T (sprawdź w manualnych ustawieniach bądź instrukcji obsługi).
2) Przyda się wężyk spustowy z blokadą bądź druga osoba która będzie trzymała wciśnięty spust migawki, bowiem to zdjęcie wymaga długiego czasu naświetlania.
3) Statyw tylko ułatwi życie
4) Latarka, zapałka, świecąca dioda bądź inne niewielkie źródło światła.
5) Ciemnia bądź efekt, żeby tło pola widzenia aparatu było czarno, do czego można wykorzystać kawałek czarnego materiału w formie kurtyny, albo czarne kartony etc.
Po wykadrowaniu takiego zdjęcia wystarczy w dowolny sposób obrysować fotografowany obiekt prowadząc źródło światła wokół krawędzi przedmiotu oraz po innych wybranych miejscach - to już zależy tylko od pomysłu i fantazji autora zdjęć.
piątek, 23 maja 2008
Fotografia w telewizji
Nierzadko nasza publiczna TV (o innych nie wspomnę), serwuje coś dla fotomaniaków, tym bardziej ciesze się z propozycji TVP Kultura i HBO, która przygotowała dwie ciekawe propozycje w najbliższym czasie.
Pierwsza już jutro, w sobotę (24.05) o godz. 22.10 w TVP Kultura Więcej niż fikcja - Fotograf wojenny, a w środę (28.05) o godz. 22:00 i piątek (30.05) o godz. 23:25 w HBO2 Annie Leibovitz: Życie w obiektywie.
Fotografa wojennego miałem już okazję oglądać w oryginalnej wersji. Ciekawy film, wypowiada się nie tylko fotograf, ale również wydawcy. Fotograf James Nachtwey pokazany jest w akcji, w terenie gdy fotografuje ... ahh ... dużo by opowiadać, mogę tylko dodać, że z przyjemnością zobaczę ten film raz jeszcze.
Ciekaw jestem natomiast dokumentu o Annie Leibovitz...
Pierwsza już jutro, w sobotę (24.05) o godz. 22.10 w TVP Kultura Więcej niż fikcja - Fotograf wojenny, a w środę (28.05) o godz. 22:00 i piątek (30.05) o godz. 23:25 w HBO2 Annie Leibovitz: Życie w obiektywie.
Fotografa wojennego miałem już okazję oglądać w oryginalnej wersji. Ciekawy film, wypowiada się nie tylko fotograf, ale również wydawcy. Fotograf James Nachtwey pokazany jest w akcji, w terenie gdy fotografuje ... ahh ... dużo by opowiadać, mogę tylko dodać, że z przyjemnością zobaczę ten film raz jeszcze.
Ciekaw jestem natomiast dokumentu o Annie Leibovitz...
czwartek, 22 maja 2008
Samych słonecznych dni
Gdy fotografujemy pod słońce kolory nieba wychodzą zupełnie inne, niż gdy widzimy je naturalnie. Podobnie jest w tym przypadku, gdzie o prawdziwym niebieskim możemy powiedzieć dopiero na skraju lewej strony. Fajny jest również pomysł z cytryną. Ciekaw jestem jakby wyglądał ten plasterek gdyby zakryć nim słońce. Można poeksperymentować z rożnymi grubościami cytryny.
Na plaży
Wiele razy zastanawiałem się jak wyglądałoby zdjęcie z właścicielem odciśniętych na piasku śladów stóp lub buta. Dziś właśnie miałem okazję się przekonać. Zdecydowanie wolę tego typu zdjęcia śladów bez właściciela ... choć jak z drugiej strony pomyślę ... można by stworzyć fajną kompozycję, więc pozostawiam to zdjęcie jako inspirację.
Ciekawe formy geometryczne
Zdjęcie przedstawia bardzo ciekawe formy geometryczne, zazwyczaj prostokątne, ale znajduje się również trójkąt. Ponadto zdjęcie przedstawia kontrast pomiędzy kolorem intensywnym jakim jest czerwony a fakturą drewna domu w którym te okna są zamontowane, a dodatkowo dchodzi blada zieleń w prawym dolnym rogu obrazka.
Pod wodą
Ciekawy motyw, ale nieciekawe wykonanie. Woda jest za bardzo wzburzona, a przez to sylwetka zbyt mało wyraźna. Fotografujący i model mogli chwilę odczekać, aż woda się uspokoi, a jak nie to może spróbować z jakąś rurką do oddychania.
Lord Darth Vader
Przebieranki mogą być ciekawym pomysłem na niebanalną sesję zdjęciową. W tym wypadku wykorzystano strój Lorda Vadera i zwykłą zabawkową gitarę, a dodatkowo niebieskie tło i jakąś lampę studyjną. Wydaje mi się, że kadr trochę za ciasny a głowa prawie wychodzi ze zdjęcia, ale czy więcej przestrzeni u góry wpłynęło by pozytywnie na to zdjęcie? Hm...
Balony
Szczerze mówiąc kompozycja tego zdjęcia nie jest odkrywcza. Kadr jest jakiś ciasny, kolory mało kolorowe itd. Ogólnie nie zachwyca mnie. Jednakże sam pomysł na zdjęcie jest bardzo fajny, tylko trzeba znaleźć własny pomysł na kompozycję. Można też wybrać zupełnie inną porę, ranek, zachód słońca?
Santa Fe w moich myślach
Bardzo ciekawe ujęcia i bardzo ładny portret. Widywałem podobne kompozycje, to znaczy jakiś płot ew. ogrodzenie ujęte w takim położeniu aby na zdjęciu widać było skośne linie, które nadadzą zdjęciu dynamizmu, a za ogrodzeniem ładny widoczek i koniecznie obłędne niebo. Niestety nigdy mi nie przyszło do głowy aby przed ogrodzeniem postawić osobę i zrobić jej portret. Brawo za pomysł, jest to dobry wzór do naśladowania :) To co podoba mi się jescze na tym zdjęciu to chmury, z lewej ciemne, ciężkie, "desczowe" a z prawej lekkie i zwiewne. Samo zdjęcie może przemawiać na wiele sposobów.
Halo tam w górze
Bardzo ciekawe, komiczne sytuacyjne zdjęcie. Ciężko mi powiedzieć na ile zostało ono wystudiowane, choć sprawia takie wrażenia, o czym może świadczyć klocek pomiędzy nóżkami dziecka. Pomysł fajny, nie wiem czy nie fajniejsze ujęcie byłoby gdyby można było zobaczyć całą postać rodzica... ale co wtedy by pomyślał maluch oglądając takie zdjęcie po latach ... "traktowaliście mnie z góry?".
Fotoreporter w pracy
Czasami odwrócenie sytuacji, czyli fotografowanie fotografującego, a nie tego samego co on może być ciekawym pomysłem na zdjęcie. Tak jest właśnie w tym przypadku. Zamiast cyklistów, bohaterem zdjęcia stał się fotoreporter. Fajnie nie :)
W okularach
Motyw odbicia w okularach jest stary jak świat. Nie wiem tylko czemu tak rzadko wykorzystywany, a przecież może być ciekawym pomysłem na portret. Wystarczy obiektyw z małą głębią ostrości, wykadrować i ujęcie gotowe :)
środa, 21 maja 2008
Nowy Torby Lowerpro
Producent toreb i plecaków do sprzętu fotograficznego firma Lowerpro, zaprezentowała nową linię produktów o nazwie Inverse AW. Są to torby, które mogą być noszona zarówno na ramieniu jak i biodrach (po przypięciu specjalnego pasa). W serii dostępne są dwa modele różniące się wielkością, a kupujący ma do wyboru trzy wersje kolorystyczne: czarną, niebieską i zieloną.

Torby wyposażono w pokrywę, która odchyla się o 180 stopni ułatwiając w ten sposób szybki dostęp do sprzętu umieszczonego w komorach o regulowanej wielkości. Dodatkowo w spodniej kieszonce schowany jest impregnowany pokrowiec chroniący torbę przed deszczem, śniegiem, wilgocią i błotem.
Tylna ściana, mająca kontakt z ciałem, została pokryta specjalnym materiałem ułatwiającym skórze oddychanie. Na dole zastosowano pasy z klamrami idealnie nadające się do podwieszenia małego statywu lub lekkiej kurtki. Nie zapomniano też o kieszonkach na akcesoria takie jak karty pamięci i kable. Na długie wędrówki z aparatem konieczne jest zabranie czegoś do picia, dlatego z boku torby znajdziemy obszerną kieszeń wykonaną z siatki, przeznaczoną na butelkę z napojem.
Model 100 AW ma wymiary:
* wewnętrzne: 23 x 14.2 x 21.2 cm
* zewnętrzne: 20.1 x 22.3 cm
Model 200 AW ma wymiary:
* wewnętrzne: 30.5 x 15.3 x 21.2 cm
* zewnętrzne: 32.8 x 21.8 x 22.3 cm

Torby wyposażono w pokrywę, która odchyla się o 180 stopni ułatwiając w ten sposób szybki dostęp do sprzętu umieszczonego w komorach o regulowanej wielkości. Dodatkowo w spodniej kieszonce schowany jest impregnowany pokrowiec chroniący torbę przed deszczem, śniegiem, wilgocią i błotem.
Tylna ściana, mająca kontakt z ciałem, została pokryta specjalnym materiałem ułatwiającym skórze oddychanie. Na dole zastosowano pasy z klamrami idealnie nadające się do podwieszenia małego statywu lub lekkiej kurtki. Nie zapomniano też o kieszonkach na akcesoria takie jak karty pamięci i kable. Na długie wędrówki z aparatem konieczne jest zabranie czegoś do picia, dlatego z boku torby znajdziemy obszerną kieszeń wykonaną z siatki, przeznaczoną na butelkę z napojem.
Model 100 AW ma wymiary:
* wewnętrzne: 23 x 14.2 x 21.2 cm
* zewnętrzne: 20.1 x 22.3 cm
Model 200 AW ma wymiary:
* wewnętrzne: 30.5 x 15.3 x 21.2 cm
* zewnętrzne: 32.8 x 21.8 x 22.3 cm
poniedziałek, 19 maja 2008
Wszędzie razem
Bardzo ciekawy przykład panoramowania. Zdjęcie przedstawia maskotkę, w kształcie pary trzymających się myszek, siedzących na ławce, zapewne jakiejś karuzeli. Fotografujący zapewne siedzi naprzeciwko a cała karuzela kręci się dookoła, co wywołało efekt rozmycia przy dłuższym czasie otwarcia migawki.
Widelec
Bardzo ciekawe i nietypowe ujęcia. Zwykły widelec, który odbija się od blatu. Fotografia czarno-biała i słusznie. Kolor niepotrzebnie by rozpraszał.
Zachód słońca
Uwielbiam tego typu zdjęcia. Tłem jest ciepłe jeszcze zachodzące słońce a przed nim cienie drzew, krzewów bądź jakiś innych kształtów. Można eksperymentować z kształtem jaki chcemy aby pojawił się na tle słońca. Zachęcam do eksperymentowania.
Podstawowe kolory
Czerwony, Żółty, Niebieski - RGB. Aby zrobić to zdjęcie wystarczyło zastrugać kredki. Można też wymyślać inne kompozycje. Zachęcam do eksperymentowania.
Burza nadchodzi
Gdyby to zdjęcie zostało zrobione w słoneczny dzień nie byłoby w nim nic wyjątkowego. Na szczęście fotografujący wiedział, jak wykorzystać zjawisko atmosferyczne nadchodzącej burzy. Stworzył na zdjęciu fantastyczny kontrast. Zastanawiam się nad kompozycją.. Co by było gdyby dać więcej nieba, albo zupełnie na odwrót. A może zastosowana na zdjęciu proporcja pół na pół jest tą właściwą? Niewiem, ale jeśli nadarzy mi się okazja sfotografowania takiej sceny podzielę się z wami spostrzeżeniami.
Zabawka
Gdy widziałem miniaturkę tego zdjęcia, naprawdę myślałem, że widzę Porsche szalejące na szutrach. Dopiero po obejrzeniu zdjęcia w pełnych rozmiarach dostrzegłem, że jest to mały zabawkowy samochodzik. Muszę stwierdzić, że jest to bardzo ciekawy pomysł na zdjęcie. Spróbujcie sami uzyskać taki efekt gdy będziecie wylegiwać się na plaży. Zastanawiam się tylko jak uzyskać taki ruch piasku?
Szalejące włosy
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego kobiety pojawiają się na zdjęciach częściej niż mężczyźni? Z bardzo prostego powodu, po pierwsze są piękniejszą płcią a po drugie można zrobić z nimi więcej. Zrobić w sensie pokazania detali czy dynamizmu. Przykład widoczny na zdjęciu. W większości przypadków, żaden pan nie poruszy włosami tak jak ta pani na zdjęciu bo ich po prostu nie ma. A przepis na zdjęcie? Pole rzepaku i kawałek zachmurzonego nieba w proporcjach 2/3 do 1/3 a na pierwszym planie kobieta. I mamy ładny dynamiczny portret na tle natury :)
niedziela, 11 maja 2008
Miejskie medytacje
Ciekawy pomysł na zdjęcie i niedługo z pewnością go wykorzystam. W większych miastach i w mniejszych coraz częściej też, w centrach miast pojawiają się mimy, które zastygają w swoich pozach i mogą być tematem dla zdjęcia podobnego jak tu prezentowane. Jedna osoba stoi, bądź siedzi a w każdym bądź razie nie rusza się podczas gdy reszta otoczenia jest w ciągłym ruchu. Właściwie wystarczy doprać odpowiednią wartość oświetlenia a potem czas aby wyszedł ruch i zdjęcie gotowe!
Cienie
Właściwie nie wpadłem na to, że można samemu "wytworzyć" cienie. Patrząc na to zdjęcie zmieniam jednak zdanie. Wystarczy przed powierzchnią postawić jakiś przedmiot, osobę, zasłonić kawałkiem materiału i właściwie cienie gotowe. Jakoś nigdy wcześniej na to nie wpadłem, z pewnością to w niedługim czasie wykorzystam, bawiąc się różnokolorowymi tłami.
Zapałka
Zdjęcia studyjne nie raz mnie zadziwiły i zapewne będzie tak częściej. W fotografii studyjnej zadaniem, które stoi przed fotografującym to wymyślenie takiej kompozycji, która będzie wyjątkowa. W fotografii studyjnej nic nas tak naprawdę nie ogranicza oprócz własnej kreatywności. Podobnie było w tym przypadku, wystarczyło "tylko" zdmuchnąć zapałkę na czarnym tle i doświetlić lampą studyjną i oczywiście poeksperymentować trochę.
[Canon PowerShot G9; czas: (1/400); f/4; ogniskowa: 18.9 mm; ISO: 80]
[Canon PowerShot G9; czas: (1/400); f/4; ogniskowa: 18.9 mm; ISO: 80]
Autoportret fotografa
Uwielbiam odbicia od wszelakich powierzchni. Zdjęcie takie nie wymaga żadnych znajomości podstaw fotografii. Wystarczy zauważyć ciekawe powierzchnię od której można odbić obraz i nacisnąć spust migawki. Sam mam podobne na tle Wawelu. Jednakże takich zdjęć jest niewiele i wciąż przyciągają moją uwagę. Ciekawe czemu?
Magiczne niebo
Niebo o wschodzie słońca na jednej z rajskich plaż. Aby zrobić podobne zdjęcie wystarczy kawałek nieba, troszkę drzew które wypełniają dół kadru i wschód słońca. Wschody i zachody słońca to idealny czas na fotografowanie. Zastanawiam się tylko jak udało się naturze, bo chyba nie fotografowi, stworzyć tak równy pas błękitnego nieba.
[Nikon D80; czas: (1/20); f/6.3; ogniskowa 18 mm; ISO 100]
[Nikon D80; czas: (1/20); f/6.3; ogniskowa 18 mm; ISO 100]
Zawieszony w powietrzu
Jeśli przyjrzymy się dłużej temu zdjęciu, zwrócimy uwagę na szczegółu i znów spojrzymy z dystansu na zdjęcie, będziemy mieli wrażenie, że ten pies zawisł w powietrzu. Jednak doskonale zdajemy sobie sprawę, że został uchwycony w trakcie stoku. Jednak to co jest smaczkiem tego zdjęcia to zamrożenie ruchu skaczącego psa. Jego uszy są uniesione bezwładnie do góry a wokoło unoszą się krople wody, które spadają z jego sierści. A czy nie macie wrażenia, że wyskoczy zaraz ze zdjęcia?
czwartek, 8 maja 2008
FOTO Natalia J.
16 maja, godz. 17.00 WBP w Krakowie (ul. Rajska 1), sala 53
Od 6 maja na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oglądać będzie można wystawę fotografii Natalii Jaskuły "FOTO Natalia J.". Na wernisaż ekspozycji zapraszamy 16 maja o godz. 17.00 do Oddziału dla Młodzieży WBP w Krakowie (sala 53).
Składających się na wystawę "FOTO Natalia J." zdjęć nie łączy wspólny temat, lecz wspólne podejście do fotografii. Zdjęcia Natalii J. nie pokazują rzeczywistości - inspirują się nią, tworząc swą własną rzeczywistość, a każde zdjęcie tworzy ją od nowa. Narracja, konstruowanie postaci i otaczającego ją świata, przy użyciu narzędzi właściwych dla języka obrazu, czyli koloru, światła i formy, to kanwa, na której opiera się kolejna warstwa tej fotografii - warstwa, gdzie poruszane są kwestie człowieka i jego skomplikowanej relacji ze sobą i z rzeczywistością. Odrealnione, wyrafinowane i perfekcyjne kreacje Natalii J. nie są realistyczne, ale dotykają prawdy. Prawdy o człowieku i o samej sztuce fotografii, jak twierdzi artystka - nagminnie i niepotrzebnie wykorzystywanej do "dawania świadectwa prawdzie".
Natalia J. (Jaskuła) (ur. w 1974 w Gliwicach) - fotograf z wykształceniem literackim, wystawiająca swoje prace w Paryżu, Tunisie, Szwajcarii i ostatnio w Warszawie. We Francji jej prace otrzymały nagrody na konkursach i festiwalach. Od 2006 roku jest współorganizatorem międzynarodowych spotkań fotograficznych w Ghral El Melh w Tunezji. Jej ostatnia (i pierwsza) wystawa w Polsce miała miejsce w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
Od 6 maja na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oglądać będzie można wystawę fotografii Natalii Jaskuły "FOTO Natalia J.". Na wernisaż ekspozycji zapraszamy 16 maja o godz. 17.00 do Oddziału dla Młodzieży WBP w Krakowie (sala 53).
Składających się na wystawę "FOTO Natalia J." zdjęć nie łączy wspólny temat, lecz wspólne podejście do fotografii. Zdjęcia Natalii J. nie pokazują rzeczywistości - inspirują się nią, tworząc swą własną rzeczywistość, a każde zdjęcie tworzy ją od nowa. Narracja, konstruowanie postaci i otaczającego ją świata, przy użyciu narzędzi właściwych dla języka obrazu, czyli koloru, światła i formy, to kanwa, na której opiera się kolejna warstwa tej fotografii - warstwa, gdzie poruszane są kwestie człowieka i jego skomplikowanej relacji ze sobą i z rzeczywistością. Odrealnione, wyrafinowane i perfekcyjne kreacje Natalii J. nie są realistyczne, ale dotykają prawdy. Prawdy o człowieku i o samej sztuce fotografii, jak twierdzi artystka - nagminnie i niepotrzebnie wykorzystywanej do "dawania świadectwa prawdzie".
Natalia J. (Jaskuła) (ur. w 1974 w Gliwicach) - fotograf z wykształceniem literackim, wystawiająca swoje prace w Paryżu, Tunisie, Szwajcarii i ostatnio w Warszawie. We Francji jej prace otrzymały nagrody na konkursach i festiwalach. Od 2006 roku jest współorganizatorem międzynarodowych spotkań fotograficznych w Ghral El Melh w Tunezji. Jej ostatnia (i pierwsza) wystawa w Polsce miała miejsce w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
wtorek, 6 maja 2008
Piękna jak kwiat
Nie jest trudno zrobić podobne zdjęcie. Właściwie to robiłem podobne niedawno. Zastanawiam się tylko dlaczego wydaje mi się, że postacie robione na takich tłach wydają się jak zrobienie portretu na tle fototapety?
[Canon EOS 20D; czas: (1/160); f/11; ogniskowa: 17 mm; ISO: 200]
[Canon EOS 20D; czas: (1/160); f/11; ogniskowa: 17 mm; ISO: 200]
Kropla z kranu
Ile razy ciekł wam kran? A ile razy pomyśleliście, że mógłby to by dory temat na zdjęcie? Zaglądnąłem do danych EXIF i okazało się, że wcale nie trudno uzyskać taki efekt. Wystarczy fajne tło, aparat Canon EOS 400 D, z standardowym obiektywem 18-55 ustawionym na ogniskową 51 mm, ISO 1600 i nacisnąć spust migawki. Nic prostszego prawda?
niedziela, 4 maja 2008
Mam na ciebie oko
Fajne zdjęcie. Fotografo odbija się od tęczówki oka. Przykład makrofotografii, aktu? Zastanawiam się jednak czy to zdjęcie nie został trochę zmanipulowane w programie do obróbki zdjęć. Nawet jeśli to nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować samemu zrobić takie zdjęcie i sprawdzić!
Kontrast
Zdjęcie studyjne. Portret kwiatu? Czemu nie. Fotografia czarno biała. Oczywiście! Kolor mógłby zepsuć nastrój. Czy trzeba coś wyjaśniać?
[Canon EOS 40D; czas: (1/1600); f/6.3; ogniskowa: 85 mm; ISO 100]
[Canon EOS 40D; czas: (1/1600); f/6.3; ogniskowa: 85 mm; ISO 100]
Z archiwum X ?
Świetny przykład na wykorzystanie powierzchni odbijającej światło. Ptak ze swoim odbiciem w wodzie tworzy coś na kształt litery X. Napewno nie łatwo jest dostrzec, a jeszcze trudniej uchwycić ten moment za pomocą aparatu, ale jak widać, nie niemożliwy, tak więc próbujcie!
Kropelka
Kolejny przykład "doskonałej" makrofotografii. Fotografującemu kwiat z góry udało się uchwycić jedną dużą kroplę, która zadziałała jak szkło powiększające!!! Daje to oglądającemu możliwość podziwiania wielu detali, a przecież właśnie o to w makrofotografii chodzi.
[Canon PowerShot A430; czas: (1/320); f/2.8; ogniskowa: 5.4 mm]
[Canon PowerShot A430; czas: (1/320); f/2.8; ogniskowa: 5.4 mm]
Bańka mydlana
Przykład makrofotografii. Zwykła bańka mydlana unosząca się w powietrzu. Praktycznie każdy może zrobić podobne zdjęcie. Jednak najciekawsze w tym ujęciu jest to co odbija od siebie bańka. Widać dom, drzewa i zapewne fotografującego.
[Canon PowerShot S5 IS; (1/160); f/3.5; ogniskowa: 21.3 mm; ISO: 100]
[Canon PowerShot S5 IS; (1/160); f/3.5; ogniskowa: 21.3 mm; ISO: 100]
Krople na szybie
Większości deszcz nie kojarzy się ze sprzyjającymi warunkami do fotografowania. Wszak wtedy panuje słabe oświetlenie, a spokój w kadrze zakłóca deszcz potwornie wszystko nam rozmazując, bądź zasłaniając. Jednak deszcz nierzadko potrafi być sprzymierzeńcem fotografa. Tak jak w przypadku tej fotografii. Widzimy tutaj Londyn w deszczu, jednakże autor skupił się na kroplach deszczu na oknie. Heh, nawet nie zmókł. Warunkiem tak udanego zdjęcia jest ciekawy widok za szybą ; )
[Sony DSC-W70; czas: (1/125); f/7.1; ogniskowa: 6.3 mm; ISO: 400]
[Sony DSC-W70; czas: (1/125); f/7.1; ogniskowa: 6.3 mm; ISO: 400]
Drzewo
To zdjęcie jest zdumiewające! Niby prosta idea, w centrum kadru drzewo, a przed nim cień, to wszystko skąpane w zieleni trawy i błękitnego nieba rozświetlonego słońcem które celowo zostało schowane za drzewo. Zdjęcie zostało zrobione o poranku, a jak powszechnie wiadomo jest to idealna pora do fotografowania bowiem panują idealne warunki oświetleniowe.
[Canon EOS 40D; czas: (1/160); f/16; ogniskowa: 18 mm; ISO 200]
[Canon EOS 40D; czas: (1/160); f/16; ogniskowa: 18 mm; ISO 200]
Subskrybuj:
Posty (Atom)