To zdjęcie wcale nie jest wyjątkowe, choć same w sobie też nie jest złe. Jednak przedstawia coś wyjątkowego. Klasycznego Forda Mustanga z 1978 roku. Pasjonaci starych samochodów, bądź Marki Ford czy samego Mustanga mogliby na to zdjęcie patrzeć się godzinami i podziwiać detale samochodu, bądź z fotografią w ręku lub na ekranie opowiadać godzinami o tym samochodzie, o historiach z nim związanych. Warto robić "zwykłe" zdjęcia na określony temat i być w tym konsekwentnym. Po latach możemy zgromadzić całkiem pokaźną kolekcję, którą będziemy mogli komuś zaprezentować, a jeszcze lepiej byłoby ją sprzedać.
niedziela, 27 lipca 2008
Stykówki
Czasem zdarza się sytuacja, gdy możemy zaprezentować tylko jedno zdjęcie. Wówczas warto zastosować tzw. stykówki. Przedstawiają one w jednym obrazie więcej zdjęć, które również opowiedzą oglądającemu więcej. Forma stykówek jest różna a ilość zdjęć, które można zastosować prawie że nie ograniczona. W tym przypadku na jednym zdjęciu przedstawiono cztery kadry. Jeden jest większy, ale elementy na nim znajdują się "daleko", a dzięki większemu zdjęciu mamy okazję przyjrzeć się dokładniej elementom tego zdjęcia. Pozostałe przedstawiają wyraźnie pierwszy plan i nie ma potrzeby aby były większe.
Zzoomowani
Zazwyczaj techniki zoomowania używa się do stacjonarnych obiektów, jednak coraz częściej widzę, że używana jest do obiektów poruszających się. Możliwe to jest z obiektywami, które są wyposażone w pierścień do zoomowania (zazwyczaj przekręca się sam obiektyw). W przypadku aparatów kompaktowych nie da się użyć techniki zoomowania, dlatego, że te aparaty nie pozwolą zmienić żadnego parametru, a w tym ogniskowej podczas robienia zdjęcia. Nie przejmujcie się jeśli za pierwszym razem nie wyjdzie wam ta technika, do tego potrzeba cierpliwości, czego wam i sobie życzę.
Krajobraz przez okno
Często, w fotografii krajobrazowej lub architektonicznej, wolną przestrzeń wypełnia niebo. Jeżeli jest lazurowe lub z wyraźnymi chmurami dodaje zdjęciu uroku, natomiast blade niebo psuje kompozycję. Można część nieba wyeliminować zmieniając kompozycję lub poszukać na pierwszym planie takich elementów które możemy użyć jako obramowania właściwego obiektu. Typowe obramowania to: portale, bramy, drzwi i okna oraz gałęzie pokryte listowiem lub kwiatami. Obramowanie może być ostre (architektura) lub nieostre w przypadku motywów przyrodniczych. Powinno ono być dopełnieniem obiektu.
Droga w przyszłość
Niedawno weszła do nas książka Bryana Petersona "Czas naświetlania bez tajemnic", która była ilustrowana podobnym zdjęciem. Nie trudno jest zrobić podobne zdjęcie, zdecydowanie trudniej będzie znaleźć taki ruchomy chodnik. Na szczęście podobny motyw można wykorzystać choćby na ruchomych schodach. Ustawiamy dłuższy czas naświetlania, ustawiamy ostrość na nieporuszający się punkt, osobę itp. i wykonujemy zdjęcie.
Nalot
Pomimo, że niebo na tym zdjęciu jest mało ciekawe to udało się zrobić udane zdjęcie. To wszystko dzięki dymowi jako pozostawiły po sobie lecące samoloty. Nie wszystkie wypuszczają dym, tylko te cztery na dole. Tworzy to na niebie ciekawą zasłonę wzmacniając efekt lecących samolotów. Gdyby pokazać samoloty bez "piuropuszy" z dymu, samoloty byłyby tylko zamrożone na niebie.
Wymalowali miłość
Skąd wziął się napis "Love" na zdjęciu? Dzięki technice malowania światłem. Wystarczy ustawić długi czas naświetlania i jakimś świecącym punktem (latarka, sztuczne ognie itp.) "namalować" w powietrzu napis, ustawić się gdzieś obok w doświetlonym miejscu i zdjęcie gotowe. I to nie byle jakie. Próbowałem kiedyś tej techniki w domu w nocy w zupełnych ciemnościach. Niestety nie miałem ani statywu, na którym mógłbym zamontować aparat i ustawić na odpowiedniej wysokości, a ponadto nie miałem pilota, którym mógłbym sterować zwolnieniem spustu migawki. Bez tych dwóch gadżetów takie zdjęcia robi się trudniej, ale można się bez nich obyć.
niedziela, 20 lipca 2008
Kibice
Ostatnio dochodzę do wniosku, że najfajniejszym sposobem pokazania danego sportu jest pokazanie zarówno kibiców jak i zawodników. Dlaczego? Sami zawodnicy w kadrze walczący w zawodach pokazani zostali na tyle różnych sposobów, że przestało mnie to interesować, jest to już po prostu mało ciekawe, podczas gdy pokazanie walczących zawodników, a w tle, z boku bądź na pierwszym planie kibiców oddaje zdecydowanie lepiej sport i jego istotę. A co jest istotą sportu? Nie można powiedzieć, że nie jest to walka o zwycięstwo, jednakże sport to także kibice bez których tak naprawdę nie istnieje. I to właśnie kibice decydują o popularności danej dyscypliny sportu, więc jeśli pokazujemy dany sport powinniśmy pokazać również kibiców.
sobota, 19 lipca 2008
Podwójne serce
Zdjęcie takie sobie, ale motyw jest bardzo ciekawy. Właściwie do powtórzenia wszędzie tam gdzie znajdują się tego typu stojaki rowerowe (konstrukcja niektórych) to spirala. Wystarczy namierzyć taki stojak, dobrać odpowiednią porę i zrobić zdjęcie. Jeśli udałoby się nam jeszcze znaleźć taki stojak, który moglibyśmy sfotografować rano bądź podczas zachodu słońca to jeszcze lepiej, bowiem uzyskalibyśmy o wiele ciekawszą kolorystykę niż na tym zdjęciu. Można zdjęcie zrobić zdjęcie również w nocy, o ile sztuczne oświetlenie będzie nam sprzyjać. Dobrym pomysłem jest wpisanie imienia bądź imion w środek serca.
środa, 16 lipca 2008
Dowódca czołgu
Zawsze interesują nas zdjęcia rzeczy, sytuacji, miejsc których nie widzieliśmy bądź mało doświadczaliśmy. Podobnie jest w przypadku tego zdjęcia. Rzuciło mi się w oko bo rzadko wiedzę żołnierza na czołgu, szczególnie w takim ujęciu. Jeśli widzę żołnierzy i czołgi to na zdjęciach prasowych ilustrujących konflikty, ale raczej to są dalsze plany, nie tak blisko jak w tym przypadku. Mogę spokojnie wodzić oczyma po zdjęciu i obserwować, to czego najprawdopodobniej na żywo nigdy nie zobaczę. Dziś dzięki telewizji, zdjęciom widzieliśmy już tyle, że coraz mniej rzeczy wydaje się nam interesujące, więc co raz trudniej o dobre zdjęcie (w tym sensie). Kiedyś było łatwiej ... ale to nie powód do narzekania. Powinno to stanowić wyzwanie dla fotografujących aby pokazywali rzeczy, których nikt nie widział w taki sposób jak my to widzimy. Fotograf bowiem jest w pewnym sensie odkrywcą świata i sposobu patrzenia na pewne rzecz, zdarzenia itd.
Popołudniowy portret
Pomimo, że kadr jest (moim zdaniem) kiepski, a zdjęcie wydaje się w pewnych miejscach przepalone, ma w sobie to coś. Portret jest moim zdaniem jedną z najtrudniejszych dziedzin do fotografowania. Na tym zdjęciu jest ciekawy efekt, przez co portret staje się ciekawy. Tym efektem jest cień żaluzji na twarzy kobiety. Czarno-białe zdjęcie byłoby chyba bardziej ciekawe, ale również za ciemne. Pomimo, że nie jest to idealna kompozycja, można posłużyć jako inspiracja.
Po Euro 2008
Wszak Mistrzostwa Europy w piłce nożnej za nami, jednak tematy z piłką związane są dalej na "tapecie". W jaki sposób udało się autorowi utworzyć taką spiralę z wody wokół piłki nie mam pojęcia. Starałem sobie to wyobrazić, jednak nic sensownego nie przyszło mi do głowy. Kopnięcie piłki raczej nie wchodzi w grę, bowiem zaraz po uderzeniu w nią, wszystkie krople spadły by na ziemię. Jedynym rozwiązaniem wydaje mi się próba zanurzenia piłki "na siłę" i puszczenie jej ku powierzchni wody. Różnica ciśnień powinna spowodować, że piłka wystrzeli ku powierzchni, a nawet nad nią, co możemy zaobserwować po kroplach wody, które układają się w pewien tor od dołu zdjęcia. Czy faktycznie tak jest? Trzeba by to sprawdzić empirycznie
wtorek, 15 lipca 2008
Dramaturgiczne oświetlenie
Podobają mi się akty w których niby wszystko widać, a jednak nie widać nic. Gra światła, ciała i cienia. Podoba mi się, że ciało kobiety na tym zdjęciu układa się po jego przekątnej. Tylko raz miałem okazję robić "nagą" sesję foto, dlatego wiem jak trudno jest zrobić taką fotografię jak ta. Podobno wynajęcie modelki wcale nie jest takie drogi, tylko skąd wsiąść studio, lampy itd.
Symetria zachodu słońca
Zachód i wschód słońca są jednymi z piękniejszych pór dnia. Jeśli mamy szczęście możemy obserwować niesamowitą grę barw, kształt chmur i wrażenie że dzień się kończy bądź zaczyna. Jeśli macie jeszcze upatrzone miejsce "widokowe" to czym prędzej wybierajcie się tam i spróbujcie "strzelić" takie zdjęcie jak to obok. Podświetlone słońcem chmury na tle ciemniejącego nieba odbijają się w tafli wody (najprawdopodobniej jeziora). Zastanawiam się jednak czy takie zdjęcie oprócz walorów artystycznych ma inną wartość?
sobota, 12 lipca 2008
Kusicielka Ewa
Właściwie to nie wiem czy to zdjęcie nie jest zmanipulowane w photoshopie, czy to efekt uzyskany dzięki tzw. Bokeh. W każdym bądź razie to zdjęcie można podciągnąć pod portret jak i fotografie martwej natury. Na pierwszym planie piękne, pełne, duże jabłko a w tle kobieta. Być może jest ona nawiązaniem do biblijnej Ewy, która kusi Adama jabłkiem. To zdjęcie jest kolejnym dowodem, że czasem lepiej widzieć mniej niż więcej, za to zdecydowanie wyraźniej.
Kontrast z cieniem
Podobają mi się wszelkiego rodzaju kontrasty o ile jest fajna kompozycja. W tym wypadku jest jedno i drugie. Kompozycja jest bardzo ciekawa, bowiem przedstawia skośną łąkę, która nadaje dynamizm zdjęciu, do pionu przywracają je pnie drzew, i drugi plan za drzewami. A kontrast? Fotograf znalazł ocienione miejsce, w którym jest niewielka plama światła powstała na skutek wyrwy pomiędzy koroną drzew. Nie widziałem wcześniej podobnego kadru więc, zaciekawił mnie on. I na tym polega właśnie fotografia, dostrzec coś co wszyscy już widzieli, ale nikt wcześniej nie umiał pokazać.
Czekając na wschód
Często wycinek rzeczywistości jest o wiele ciekawszy od całości. Często też pisze, że idealną porą na robienie zdjęć jest wschód lub zachód słońca, kiedy nie świeci ono tak intensywnie. Podtrzymuję tę zasadę, choć w przypadku tego zdjęcia w trochę innym znaczeniu. Autor tego zdjęcia czekał na wschód słońca, a sfotografował krystalicznie czyste jezioro, zalew etc. oraz fragment łodzi i znajdującego się na nim wiosła. Warto zauważyć, że w tafli wody odbiją się znajdujące się na niebie chmury. Pomimo, że nie wykorzystał w pełni zalet wschodzącego słońca zrobił super, nietuzinkową fotografię. A przecież właśnie o to chodzi!
Krajobraz jak ze snu
Autor pisze, że zrobił to zdjęcie wracając z Storr, które leży gdzieś w Szkocji. Powiem wam że jak dla mnie jest to krajobraz jak ze snu. Białe kwiaty są przepalone, ale nadaje im to jeszcze bardziej, bajkowego sennego wyrazu. Zawsze chciałem zrobić podobne zdjęcie, prawie jak z pulpitu nielubianego przez większość Windowsa. Teraz wiem gdzie je zrobić, pozostaje tylko pytanie kiedy?
Stratospektularne
Chmury na tym zdjęciu są spektakularne, co samo zdjęcie czyni takim samym. Autor zdjęcia twierdzi, że są to chmury typu Stratocumulus czyli chmura w postaci szarej warstwy albo wielu płatów przypominających kształtami bryły, złożona z kropel chmurowych wody. Niekiedy towarzyszą jej niewielkie opady deszczu lub virga. Przeważnie występuje poniżej 2 400 m. Ja na chmurach się tam nie znam, ale wyglądają fantastycznie! To dobrze, że autor umiał uchwycić ten moment, a żeby uchwycić taki moment trzeba wyjść z domu, bowiem najbardziej znanym przykładem takiego systemu chmurowego są chmury przy wybrzeżu Kalifornii w USA. Chmury na zdjęciach i filmach pokazujące most Golden Gate w San Francisco są stratocumulusem Kalifornijskim. Najwiekszym obszarem stratocumulsa na świecie jest wybrzeże Pacyfiku w rejonie Chile i Peru. I w tym miejscu dodam, że dobrze znać się na czymś poza fotografiom, bowiem wiemy gdzie spotkać coś, o czym inni fotografowie nie mają pojęcia ; )
Czy to kwiat jeszcze?
W książce "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej" Scotta Kelby'ego autor pisze, że kwiatów nie wolno fotografować z góry, bowiem spacerując w ogrodzie lub wśród łąkowych kwiatów, spoglądasz na nie z góry, z wysoka. To właśnie dlatego, fotografując je, trzeba przyjąć nieco inną perspektywę, by zdjęcia były nietypowe, zaskakujące, interesujące. Pominę, co myślę o autorze który pisze jedno, a do książki wybiera zdjęcia kwiatów zrobione z góry (jedno z boku). Napisze tylko, że autor tej fotografii właśnie tak postąpił i wyszło mu to na dobre. Zrobił zdjęcie kwiatu od dołu, dodatkowo wypełniając kadr mniej niż ciasno, czego efektem jest fantastyczne tło, i pomimo, że nie widzimy całego kwiatu jest on jeszcze bardziej ciekawszy w oglądaniu. Brawo!
Oko Londynu
Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych pejzaży brytyjskiego Londynu. Pomimo, że kompozycja jest oklepana, i widziałem podobne zdjęcie znajomego, który je zrobił za pomocą tzw. "małpki" to ma w sobie to coś. A tym czymś są kolory, które mienią się na kole i odbijają od wody. Szkoda, że zdjęcie zostało tak skompresowane, bo gorzej się je ogląda jednakże i tak jest warte uwagi.
niedziela, 6 lipca 2008
Koloseum
Koloseum w Rzymie widziałem na setkach zdjęć, zarówno w starszych albumach, jak i nowszych, nie wspominając internetu. Przyznam więc, że temat tego budynku, a raczej jego pozostałości jest mi już znany, a nawet oklepany a w związku z tym mało interesujący. Nawet widziałem podobny kadr jak ten tu na zdjęciu, jednak zdecydowanie nie miał tak obłędnego nieba jak to. Ile mocy, ciekawości daje jeden detal (nie taki mały bo jest tłem dla połowy zdjęcia), i jak potrafi zmienić zdjęcie, czyniąc go interesującym. Jestem ciekaw ile czasu upłynie zanim ktoś zrobi kolejne zdjęcie koloseum, którym będę się zachwycał?
Hiszpania - Mistrzowie Euro 2008
Hiszpańscy zawodnicy na boisku cieszą się ze zwycięstwa zaraz po wygranej Mistrzostw Europy 2008, w której pokonali Niemców 0 do 1. Zdjęcia cieszącej się drużyny, bądź zawodnika są mniej więcej podobne do siebie, niemniej rzadkie bowiem zdarzają się raz na cztery lata, może i ja za cztery lata będę na murawie stadionu, gdzie rozgrywany będzie finał Euro 2012?
sobota, 5 lipca 2008
Skater
Zatrzymać czas, zatrzymać ruch. Aparatem możemy uchwycić dosłownie setną część sekundy. Później możemy obserwować, co się właśnie stało dokładnie w tym ułamku czasu. Możemy obserwować, np. sylwetkę miejskiego skatera, który ćwiczy swoje ewolucje. W tym wypadku na tle ceglanego muru/ściany, "zawieszony" w powietrzu, słońce świeci mu w plecy, dlatego przód skatera jest ciemny, niedoświetlony, właściwie widać tylko jego sylwetkę, niemniej jest to bardzo fajny kontrast pomiędzy kolorową ścianą a jednobarwną postacią.
Zbieg okoliczności
Nie łatwo jest trafić takie ujęcie. Niektórzy mówią, że po prostu trzeba mieć dobre oko i odrobinę cierpliwości, ci drudzy mówią, że ot po prostu zbieg okoliczności. Mężczyzna stoi na peronie metra, czekając na swój pociąg, naprzeciwko wisi plakat na, której widnieje ta pani. Fajne sytuacyjne zdjęcie.
Obraz podany na talerzu
Na tym talerzu możecie podziwiać, reprodukcję (wykonaną najprawdopodobniej z czekolady, albo lodów) obrazu Edvarda Muncha, pod tytułem "Krzyk". Zdjęcie samo w sobie nie jest fascynujące, jednak pomysł na nie niebanalny i wart uwagi.
Serce ze żwiru
Dłonie dziecka, a w nich żwir "wyrwany" morzu, układa się w kształt serca. Co można powiedzieć więcej o zdjęciu? Chyba nic, oprócz tego, że jest to po prostu bardzo dobry pomysł.
Pojedynek
Fajne studyjne zdjęcie. Pojedynek szachowy, dwie identyczne figury stojące naprzeciwko siebie. Białe kontra czarne, oświetlone snopem światła, reszta figur schowana w cieniu, nieśmiało się z niego wyłania. Zastanawiam się, czy gdyby było widać krawędź planszy zdjęcie nie byłoby ciekawsze.
niedziela, 29 czerwca 2008
Kumpelska miłość
Jak widać te dwa trampki łączy coś więcej niż stwierdzenie, że są idealnie dobraną parą. Widać dokładnie, że ich sznurówki układają się w międzynarodowy symbol miłości - serce. A swoją drogą jestem ciekaw na ile sposobów można wyróżnić miłość? Jak widać na zdjęciu powyżej można wyrazić ją banalnie, a możliwość interpretacji jest bardzo wiele.
O poranku
To zdjęcie ma fajną perspektywę, świetne kolory i fajną kompozycję. Na pierwszym planie widzimy niedoświetlone źdźbła traw, a pomiędzy nimi widzimy, a raczej możemy się domyślać, że za chwilę wstanie słońce. Te elementy tworzą dolną połowę zdjęcia, a na górnej widzimy błękitne rozmyte niebo, oraz purpurowo-różowe chmury. To zdjęcie to kolejny dowód na to, że warto zwlec się z łóżka jeszcze przed świtem słońca.
Globalne ocieplenie
Jak można przedstawić na zdjęciu problem globalnego ocieplenia nie ruszając się z domu? Włóż globus do formy, załóż rękawice na zdjęcie, wkładają globus do piekarnika, a ktoś w tym czasie niech zrobi ci zdjęcie. Dobry pomysł, który w zabawny sposób ilustruje "problem". Brawo za pomysłowość!
Łyżka
Uwielbiam wszelkie motywy z wodą. Wodę na zdjęciach możemy wprawić w ruch bądź ją zamrozić, ale nawet jak jest zamrożona mam wrażenie, że to tylko na chwilę i pomimo tego wydaje mi się, że jest ona w ruchu. Na tym zdjęciu ktoś po prostu nalał wodę na łyżkę, i stosując troszkę dłuższy czas naświetlania (1/30 sekundy), pstryknął zdjęcie. Jestem ciekaw czy kiedyś znudzą mnie tego typu motywy. A was, nie nudzi już "zamrożona" woda?
Pierwsze światło
Mam nadzieję, że wiecie, że najlepszą porą do fotografowania jest rano wraz ze wschodem słońca i wieczór gdy to słońce już zachodzi. Wtedy promienie słoneczne nie są tak intensywne (nie pamiętam dokładnych wyliczeń, ale są mniej więcej o połowę słabsze niż w ciągu dnia). Podczas fotografowania o takich porach możemy uniknąć przepalonego zdjęcia i wogule te dwie pory mają jeszcze jedną zaletę. Wówczas nie spotkamy aż tylu ludzi, którzy wejdą nam w kadr. Na tym zdjęciu obok, raczej o wejściu w kadr nie ma mowy, ale ja chciałem zauważyć co innego, moment tzw. "pierwszego światła". Uchwycenie go wygląda fantastycznie na zdjęciach.
Walka Freestyle !!!
Proszę Państwa dzisiejszego wieczoru na ringu stanie dotychczasowy mistrz wagi lekkiej - puszka Coca-Coli - a pretendent do tego tytułu - puszka Sprite - która od jakiegoś czasu walczy pod hasłem "Kto wygra? Pragnienie czy Sprite". Taki właśnie komentarz można napisać do tego studyjnego zdjęcia. Swoją drogą bardzo ciekawy pomysł na zdjęcie. Nie wiem jak dokładnie puszka Coca-Coli została zamontowana, ale wiem, że jest na to kilka sposobów. Chyba za niedługo sam popróbuje.
Wstrzymać słońce ruszyć ziemię
Zawsze chciałem zrobić podobne zdjęcie. Zdjęcie na którym widać jak ziemia obraca się wokół własnej osi. Ten obrót doskonale widać po poruszających się gwiazdach. Wiadomo, że ziemia porusza się z określoną prędkością, z tego co kojarzę jeden stopień to 3 minuty? No właśnie, na co najmniej tyle trzeba nastawić czas naświetlania, aby wyszedł ruch gwiazdy. Na tym zdjęciu widać 30 minut ruchu gwiazd.
Jasne, że razem
Fajny pomysł na portret we dwoje. Leżąca para w łóżku tworzy ciekawą figurę geometryczną pomiędzy nimi (romb, kwadrat?), a w środku kwadratu świecąca kula, na której oboje trzymają ręce. Zdjęcie jest intymne, naturalne. Zawsze taka jasna kula przywodziła mi na myśl nadzieję, może oni też mają na coś nadzieję? Można to w różnoraki sposób interpretować. Nie mniej ni więcej fajny pomysł i dobre wykonanie.
niedziela, 22 czerwca 2008
Chmura w kształcie grzyba
Czy wam również wydaje się, że kształt chmury uchwycony na tym zdjęciu troszkę przypomina "atomowego grzyba", którego nieraz nam pokazywano w migawkach informacyjnych nawiązujących do zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki? Fotografia czasem polega na szczęściu, ale nawet szczęściu trzeba dopomóc i uważnie się rozglądać dookoła siebie, próbując dostrzec to czego nikt nie dostrzegł, a także umieć wykorzystać (czytaj zrobić dobre zdjęcie) nadarzającą się od losu sytuację.
Eksplozja wody
Nie wiem dlaczego tak jest ale "zamrożona" w ruchu woda ma w sobie mnóstwo ruchu, ekspresji i jest zawsze fascynująca. To zdjęcie można pochwalić dodatkowo za ciekawą kompozycję. Pomimo, że pierwszy plan jest ostry i wyraźny, to nie wiemy co dokładnie przedstawia zdjęcie, a drugi plan z kolei pomimo, że jest to tylko cień rowerzysty nie sprawia nam większych kłopotów z interpretacją. Niebanalna kompozycja na niebanalnym zdjęciu, nic dodać nic ująć.
Pochmurny portret
Wczoraj zaczęły się wakacje, niedługo połowa narodu ruszy nad może, to nasze Bałtyckie albo tamte inne. Większość liczy na dobrą pogodę, aby "wysmażyć" się na plaży, no i oczywiście przy dobrej pogodzie robi się lepsze zdjęcie. Jednak to wcale nieprawda czego przykładem jest zdjęcie obok. Portrety ludzi najlepiej robi się w dni pochmurne, a pogoda przeszkadza jedynie amatorom. Reszta wie jak wykorzystać każdą pogodę do zrobienia ciekawego zdjęcia.
Serce z włosów
Świetny pomysł na portret/akt z głębszym przesłaniem. Przesłaniem miłości. Włosy dziewczyny zostały ułożone w kształt serca. Wogóle włosy zakochanej kobiety, i cała ona podobno gdy jest zakochana staje się piękniejsza, emanuje szczęściem. Ale jak to pokazać? No właśnie... chyba podobnie jak na tym zdjęciu. A może jakieś inne pomysły??
Rzeczna autostrada
Przez myśl mi nigdy wcześniej nie przeszło, że efekt który znamy z autostrad, czy ruchliwych ulic w mieście (czerwone i białe linie świateł powstałych po przejeździe samochodów), można powtórzyć nad rzeką. Teraz po zastanowieniu się doszedłem do wniosku, że to całkiem możliwe, aczkolwiek są dwa ale. Statki nie są tak dobrze oświetlone i raczej nie punktowo jak samochody, a ponadto zostawią na wodzie po sobie ślady w postaci fal. Jaki byłby tego efekt końcowy ciężko mi przewidzieć jednak to zdjęcie obok nie przedstawia statków, ale płynące rzeką pływające świeczki!!! Dzięki temu ominięte zostały dwa problemy opisane powyżej problemy, choć pojawia się następny "siła blasku" świeczki, ale jak widać na zdjęciu była na tyle duża aby zdjęcie mogło zostać wykonane.
Fruwać z piłkami
To zdjęcie jest proste jak budowa cepa, z drugiej strony fascynujące jak dzieło sztuki. Ot ktoś chciał sobie poskakać na pewnego rodzaju trampolinie, której nazwy zapomniałem, a na której znajdują się piłki, które z każdym naszym skokiem również skaczą w górę. Wystarczy już tylko zrobić zdjęcie z jak najkrótszym czasem migawki i mamy co oglądać. A co najważniejsze takie zdjęcie jest bardzo łatwo powtórzyć.
Tylko oczy
To, że uwielbiam wszelkiego rodzaju odbicia, chyba każdy czytelnik tego bloga już wie. Podobnie jest w przypadku tego zdjęcia, na którym odbiła się ręka i zadrukowana strona książki. Na wprost widzimy oczy. Całość tworzy ciekawa figurę geometryczną trójkąta, za którą jest tylko mrok. Stwarza to niesamowity klimat na zdjęciu. Cóż tu dużo mówić, świetny portret, a może akt?
poniedziałek, 16 czerwca 2008
Wieżowiec
Pokazać coś zwykłego w niezwykłej perspektywie to sztuka, która nie udaje się każdemu. Na zdjęciu wieżowiec ze szkła, w którym odbija się niebo. Fajna perspektywa, fajny pomysł na zdjęcie, fajne wykonanie.
Miłość w powietrzu
To zdjęcie jest bardzo efektywne. To co widzicie na zdjęciu to dym najprawdopodobniej z kadzidełka podświetlony jakimiś kolorowymi lampkami, które odmieniły kolor dymu. Dym układa się zawsze w niesamowite kształty co stanowi bardzo ciekawy temat do fotografowania i eksperymentowania. To zdjęcie niestety zostało poddane obróbce w programie graficznym i pierwotne czarne tło na którym zostało sfotografowane w programie graficznym zostało zamienione na białe.
wtorek, 10 czerwca 2008
Kontrast
Kontrasty zawsze przyciągają uwagę. Na tym zdjęciu białe z niebieskim, dorosłe kobiety z dziewczynką. I nie ma znaczenia, że w kadrze panie nie mają głowy, bo nie to chciał pokazać fotografujący. Głównym tematem jest dziewczynka, która najprawdopodobniej nie może odnaleźć się na tym przyjęciu weselnym. Może wcale nie chciała na niego iść?
Dzieńdobry Paryż
Fajny akt. Sylwetka kobiety z widocznym brzuszkiem i piersiami, odchylona głowa i spadające włosy na tle okna zasłoniętego półprzezroczystą firanką przez którą wpada światło i oświetla dziewczynę. Akt subtelny, obrazek prosto z życia, nie wygląda jakby był udawany. Szkoda, że nie ma fajniejszego widoku za oknem, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma ; )
Euro 2008
Tu na zdjęciu kibic Włoch. Podoba mi się kompozycja zdjęcia. Wszystko utrzymane w kolorze niebieskim. Niebieska koszulka, niebieska piłka i niebieskie niebo. Twarz na tym zdjęciu zbędna, choć jakby była nie przeszkadzałoby to w niczym. Zdjęcie naturalnie podzieliło się na da trójkąty, co wprowadziło w nim równowagę pomiędzy pierwszym planem a tłem.
Z sercem w sercu
Bardzo efektowne zdjęcie. Na szczęście mogę was zapewnić, że nie jest to efekt pracy w photoshopie, ale technika fotograficzna zwana "malowanie światłem". Najpierw para ustawiła się całując się błysnęła jakimś źródłem światła pozwalając aparatowi zarejestrować tę scenę przy długim czasie naświetlania, potem gdy lampa była już wyłączona, para czerwonym światłem (jakimś laserem?), nakreśliła w powietrzu serce kierując czerwone światło w stronę obiektywu. Cała sytuacja trwała 20 sekund.
Zdrowie
Zobaczyć w przedmiotach to czego inni nie widzieli, bądź pokazać je w niekonwencjonalny sposób jest sztuką. Autorowi tego zdjęcia jak najbardziej się to udało. Zdjęcie jest proste w odczycie, oraz po prostu ładne. Podoba mi się odbicie nieba w dolnej części szklanki oraz "kropelka światła" na górnej krawędzi szklanki. Sam jestem ciekaw jak wyjdzie cola pod słońce, i niebawem sam spróbuje.
Subskrybuj:
Posty (Atom)